טראומה מינית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

חווית טראומה מינית?טראומה מינית היא פגיעה נפשית שהופיעה על רקע של התעללות או פגיעה מינית. ההשלכות הפסיכולוגיות של הטראומה המינית נחקרו רבות במהלך העשורים האחרונים ולמעשה המחקר כיום עדיין אינטנסיבי ביותר. בין היתר הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהתעללות מינית עדיין קיימת בשכיחות גבוהה מאוד, בעיקר בקרב נשים ונערות.

רבים לא מודעים לכך, אבל הנזק הפסיכולוגי שנגרם לאינדיבידואלים שסבלו מתקיפה או התעללות מינית ברוב המקרים חמור יותר וגורם לסבל רב יותר באופן משמעותי בהשוואה לנזק הפיזי.

מאורע טראומטי בהקשר של טראומה מינית

התסמינים של הטראומה הנפשית במקרה של טראומה מינית מתפתחים על רקע מאורע טראומטי בעל אופי מיני. רבים בקרב הציבור הרחב מאמינים כי רק מעשה אונס יכול להיחשב למאורע טראומטי. עם זאת, ישנו מגוון רחב של מאורעות טראומטיים שיכולים לגרום לטראומה מינית כשבין היתר מדובר על המאורעות הבאים:

  • ילד שנכפה עליו לצפות בסרטים פורנוגרפיים עלול לסבול מטראומה מינית. כמו כן הדבר נכון בנוגע לילד שנכפה עליו לחזות או לקחת חלק באקטים מיניים.
  • הטראומה המינית יכולה להתפתח בעקבות מעשה אקסהיביציוניסטי.
  • גם מעשים מגונים שלא כוללים חדירה או מגע ישיר באיברי המין עלולים לגרום לטראומה מינית.
  • במקרים מסוימים גם ניסיון אונס או תקיפה מינית שלא הסתיימה באונס עלולים לגרום לטראומה מינית.

ההשלכות הפסיכולוגיות של טראומה מינית בילדות

ילדים שעברו טראומה מינית נמצאים בסיכון גבוה לסבול מהפרעת דחק פוסט טראומטית. למעשה במחקר שנערך לאחרונה נמצא כי נשים שסבלו מהתעללות מינית בילדותן נמצאות בסיכון הגבוה פי 5 לסבול מתסמונת דחק פוסט טראומטית בהשוואה לנשים שלא עברו התעללות. בנוסף לכך, טראומה מינית בילדות מגדילה מאוד את הסיכון לסבול מדיכאון בהמשך החיים ומגדילה את הסיכוי לניסיונות התאבדות בבגרות.

בנוסף לכל זה טראומה מינית בילדות מגדילה את הסיכוי לסבול מהפרעות אכילה ומהתמכרות לאלכוהול בבגרות. אם לא די בכך, הרי שטראומה מינית בילדות עלולה להוביל לחוסר יכולת ליצור קשרים חברתיים, חוסר עניין במין בבגרות או לחילופין התנהגות מינית מופקרת.

בקרב מבוגרים שחוו התעללות מינית בילדותם קיימת שכיחות גבוהה במיוחד של הפרעות אישיות בדגש על הפרעת אישיות גבולית, הפרעת אישיות פרנואידית, הפרעת אישיות תלותית, הפרעת אישיות נרקיסיסטית ועוד. נכון להיום החוקרים בתחום חלוקים בדעותיהם בנוגע לגורמים המנבאים את דרגת החומרה של תסמיני הטראומה.

ישנם חוקרים הסבורים למשל כי התסמינים מושפעים בעיקר מתדירות המעשים המיניים וממשך ההתעללות וחוקרים אחרים לעומת זאת מאמינים כי התסמינים מושפעים בעיקר מהתמיכה המשפחתית שלה זוכה הנפגע. ככל הנראה התסמינים מושפעים ממספר גורמים הכוללים בין היתר גורמים גנטיים, מבנה אישיותי, מועד הגשת הטיפול הפסיכולוגי ועוד.

ההשלכות של טראומה מינית בבגרות

גם לטראומה מינית שמתרחשת בבגרות קיימות השלכות פסיכולוגיות. ההשלכות המידיות יכולות לבוא לידי ביטוי למשל בחרדה, הלם, בלבול ונסיגה חברתית כשלמעשה רבים מאלו הסובלים מטראומה מינית בבגרות חווים תסמינים פוסט טראומטיים המתאימים להפרעת דחק פוסט טראומטית. חלק ניכר מהניצולים של תקיפה מינית בבגרות חווים נסיגה הדרגתית של התסמינים במהלך מספר חודשים אחרי המאורע הטראומטי.

עם זאת, בקרב חלק מסוים מהנפגעים התסמינים עלולים להתמיד למשך שנים. רוב המחקרים שעוסקים בהשלכות הפסיכולוגיות של טראומה מינית בבגרות מתמקדים בהפרעת דחק פוסט טראומטית. עם זאת, כיום יותר ויותר חוקרים בוחרים להתמקד בהשלכות נוספות של הטראומה המינית. בין היתר נמצא כי נשים שעברו אונס בבגרותן סובלות משכיחות גבוהה יותר של דיכאון, הפרעות סומטיות, הפרעה דיסמורפית, הפרעות אכילה, התמכרויות ועוד.

ראו גם:

טראומה נפשית

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן