בריאות הנפש – מיתוס או אמת?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מיתוסים על בריאות הנפשהפרעות נפשיות הן תופעה שכיחה אך הנושא נחשב לכזה שלא מדברים עליו וכאשר נשאלות שאלות הנוגעות לבעיות נפשיות, רבים מאתנו מתפתלים בכיסא או חשים במבוכה ואי נוחות לדבר על כך.

חוסר המודעות והידע בנושא מובילים להיווצרותם של מיתוסים רבים אשר אינם נכונים במקרים רבים ונובעים מסטיגמות או בורות בנושא. לפניכם מספר מיתוסים כאלה אשר חשוב להבהיר לגביהם מה נכון ומה קצת פחות.

1. מצב נפשי ומחלה נפשית הם אותו הדבר

רבים חושבים כי הפרעה נפשית היא מחלה אשר פוגעת במוח אולם מחקרים רבים אשר נעשו בנושא לא הצליחו להצביע על גורם מסוים וברור להן. כלומר המצב מורכב למדי והנטייה היא לאמץ את המודל הביולוגי-פסיכולוגי-סוציאלי המחבר שלושה גורמים לבעיה: ביולוגיה וגנטיקה, פסיכולוגיה ואישיות וחברה וסביבה.

2. תרופות הן הטיפול היחיד

תרופות פסיכיאטריות נמצאות בשימוש מזה כמה עשורים והן נחשבות ברוב המקרים לבטוחות. אך טיפול תרופתי אינו המוצא היחיד או הראשון וזאת משום שהפרעה נפשית היא מצב מורכב ולא מצב רפואי רגיל, לכן תרופות מהוות נקודת התחלה בטיפול אולם ניתן להמשיך ולשלב בטיפול שיטות נוספות.

3. אם התרופות לא עוזרות, המצב אבוד

דיכאון הוא תופעה שכיחה למדי ותרופות רבות פותחו לטיפול בו, ישנן למעלה משתיים עשרה תרופות נגד דיכאון אולם התאמתם למטופל אינה מובנת מאליה. הרופא לא יודע מראש איזו תרופה תהיה יעילה ולכן נדרש ניסוי וטעייה. על מנת להשיג מענה יעיל לבעיה נדרשים ניסיונות וכאשר תרופה אחת אינה יעילה, אין פירוש הדבר כי אין פתרון אלא כי נדרש עוד זמן להתאים את הטיפול הנכון. מלבד התרופות, סיוע פסיכולוגי מהווה מסגרת טובה לעזרה ומתן מענה לבעיה.

4. אם הבעיה אינה חמורה לא צריך לטפל

הפרעה נפשית אין פירושה רק שיגעון ושמיעת קולות. הפרעות נפשיות מתפרשות על פני טווח רחב של בעיות החל מדיכאון ועד חוסר יכולת להתרכז בפעולה פשוטה. לא כל בעיה נפשית מהווה איום על המטופל ואין צורך להגיע למצב קיצוני על מנת לבקש עזרה וטיפול, יתרה על כן מצבים קלים אשר אינם מטופלים עלולים להחמיר ולהפוך לכרוניים.

5. פסיכולוגיה אינה מדע

פסיכולוגיה היא תורה אשר נבנתה וממשיכה להתעדכן במשך שנים רבות והיא מורכבת מניסיון ומחקר עמוקים. הפסיכולוגיה היא ענף המתבסס על שיטות מדעיות מקובלות אשר הוכיחו את עצמן לאורך הזמן והביאו לתוצאות מוכחות ומאומתות.

6. הפרעה נפשית היא המצאה חברתית

יש הטוענים כי הפרעות נפשיות הן המצאה של חברות התרופות על מנת למכור יותר תרופות אך לא כך הם פני הדברים. בעיות נפשיות אינן מיתוס וכך גם האנשים הסובלים מהן. הוכחה לכך ניתן למצוא בעובדה כי ההגדרות הרפואיות העוסקות בהפרעות נפשיות נקבעו שנים רבות לפני הפרקטיקה של התחום ועוד לפני שחברות התרופות נכנסו לתחום.

7. ילדים לא סובלים מהפרעות נפשיות

הפרעות נפשיות בילדים הוא ענף וקטגוריה שלמה בתחום, ילדים מאובחנים מבעיות נפשיות אשר שויכו בעבר רק לעולם המבוגרים, אך כיום ניתן לראות סימפטומים דומים גם בקרב ילדים. אמנם התחום הנפשי בהקשר של ילדים עודנו נמצא בהתהוות, מחקר ולמידה אך אין להניח מראש כי ילד לא יכול לסבול מבעיה נפשית.

8. אין סטיגמה על הפרעה נפשית

זהו מיתוס שהיינו רוצים שיהיה אמתי, אולם גם כיום בעידן המודרני המצב רחוק מלהיות כזה. בחברות רבות בעולם אנשים בעלי הפרעות נפשיות סובלים מנידוי ויחס עוין. על אף המאמץ הרב להכיר ולהכיל אנשים הסובלים מהפרעה נפשית, עדיין ישנם מקרים בהם אותם אנשים מנודים מהסביבה הטבעית שלהם, מהעבודה, מהמשפחה ומהחברים. גם בימינו לא קל להודות בפני אחרים בקיומה של בעיה נפשית ונקווה כי המצב ישתנה לטובה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן