הפרעות סכיזופרניה בבני נוער ומתבגרים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הפרעות סכיזופרניה בבני נוער ומתבגריםשלב ההתבגרות בחייו של כל אחד הוא שלב קריטי וחשוב מאד. בשלב זה של החיים מתגבשת זהותו של המתבגר, זאת לצד שינויים רבים החלים בחייו, חלקם פיזיולוגיים וחלקם נפשיים.

תקופה זו נחשבת גם ככזו המועדת לפורענות, תקופה שבה עשויים להופיע סימנים ראשוניים להפרעות נפשיות שונות, לרבות סכיזופרניה, שצפוי שתלווה את הלוקה בהן לאורך כל חייו. הפרעות סכיזופרניה בבני נוער ומתבגרים מצריכות פנייה לפסיכיאטר או פסיכולוג ילדים, המתמחה בטיפול בהפרעות מסוג כזה לצורך קבלת מענה מתאים.

מדוע זה קורה

מחקרים שבחנו את הקשר שבין גיל ההתבגרות לבריאות הנפשית, מצאו שישנם אזורים מוחיים שונים הקשורים להפרעת הסכיזופרניה המתפתחים בקצב מהיר מאד, בהשוואה לאזורים אחרים. מדובר באזורים הקשורים לתקשורת, שבמידה וחל שיבוש בהם ההשלכות לכך עשויות להיות מרחיקות לכת.

המחקרים בחנו את מוחם של 300 מתבגרים בני 14 והשוו אותם למוחם של מתבגרים בגילאים אחרים. הדבר נעשה על ידי סריקות שאפשרו מיפוי מלא של אזורים שונים במוח תוך התייחסות לפן הגנטי שבהם. הממצאים הראו שישנו קשר בין אזורים מסוימים במוח, האחראים על תהליך התבגרות תקין לבין אזורים האחראיים על תקשורת תקינה. כשאחד האזורים פגוע, הדבר משפיע באופן ישיר על האזור האחר.

נכון להיום, לא ידועה הסיבה המדויקת לסכיזופרניה בקרב מתבגרים, אולם החוקרים סבורים שהיא מתפתחת בדומה לסכיזופרניה אצל מבוגרים. הסיבות לכך, כפי שסוברים החוקרים, הן שילוב בין הגנטיקה, לכימיית המוח וגם לסביבה. כל אלה יחד תורמים להתפתחות הסכיזופרניה, הן בקרב מתבגרים והן בקרב מבוגרים. מעבר לכך, יש לקחת בחשבון שישנם גם מספר גורמי סיכון, המגבירים את הסיכוי לפתח את ההפרעה.

למשל: היסטוריה משפחתית של הפרעה זו. למתבגרים שאחד מהוריהם סובל מסכיזופרניה ישנו סיכוי גבוה יותר לפתח את ההפרעה בהשוואה למתבגרים אחרים. גם פעילות מוגברת של מערכת החיסון יכולה להוות זרז להפרעה וגם סיבוכים במהלך ההיריון והלידה אצל האם שהובילו לפגיעה בהתפתחות מוחו של העובר (כמו במקרים של חשיפה לרעלים מזיקים, לווירוסים או במקרה של תת תזונה של האם). שימוש בסמים פסיכו אקטיביים, סמים מעוררי הזיות, יכולים גם הם להגדיל את הסיכוי לפתח את ההפרעה, ובדיוק כפי שקורה גם אצל מבוגרים.

כיצד באה לידי ביטוי ההפרעה

הסכיזופרניה אצל בני נוער ומתבגרים יכולה לבוא לידי ביטוי הן בהתנהגות, הן ברגשות והן באופי המחשבות. לרוב מתמודדים בני הנוער הסובלים מסכיזופרניה עם הזיות, תפקוד לקוי ודיבור שאיננו מאורגן. התסמינים להפרעה מופיעים לפני גיל 18, כשמקרים שבהם הם מופיעים לפני גיל 13 נחשבים לנדירים במיוחד.

מידת חומרתם לאורך הזמן עשויה להשתנות וצפויות להיות תקופות של הפוגה בחלק או בכל הסימנים. בשלביה המוקדמים של המחלה קשה מאד לזהות אותם, שכן חלק מהתסמינים יכולים להיות קשורים לגיל העשרה עצמו. כמו: בעיות שינה, ירידה בהשיגי הלימודים, הסתגרות, התנהגות מוזרה ועוד.

הטיפול המוצע כיום

הטיפול המוצע למתבגרים הסובלים מסכיזופרניה כולל שילוב בין הטיפול התרופתי לטיפול הפסיכולוגי. במקרים מסוימים, במצבים חריפים מאד, מוצע גם אשפוז. האשפוז הוא במרכזי טיפול פסיכיאטריים, שבהם נמצא המתבגר 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע ושם הוא מקבל מענה טיפולי תוך התייחסות לכל התסמינים שמהם הוא סובל. משך האשפוז הפסיכיאטרי נקבע בהתאם למצבו הנקודתי, מצבו הפיזי והנפשי.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן