מפורסמים עם מאניה דפרסיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מאניה דיפרסיהדיכאון זוכה לעיתים לכינוי 'הצטננות בריאות הנפש', אך המונח הנפוץ יותר לבעיות בריאות הנפש כיום הוא מאניה דפרסיה, הגורמת לשינויים קיצוניים במצב הרוח מהתקפי מאניה המאופיינים באנרגיה גבוהה מאוד לשפל קיצוני של דיכאון.

הפרעה זו קשה לאבחון אפילו למומחים, מה שעשוי להסביר מדוע התקשורת מהססת לפרסם את ההפרעה כשהיא נמצאת קשורה להתמכרות לסמים או אלכוהול, או להתנהגות בלתי יציבה של אנשים מפורסמים.

בעוד שחלק מהידוענים מתקשרים בגלוי את התמודדותם עם מאניה דפרסיה, אחרים מרמזים על מצבם באופן חשאי. מאמר זה מסקר את ההתמודדות של אנשים מפורסמים, בעבר ובהווה, עם מאניה דפרסיה.

בריטני ספירס

נסיכת הפופ ששתקה לגבי השמועות והספקולציות על בעיות בריאות הנפש מהן היא סובלת, ובמיוחד לגבי השמועות אודות אבחון עם מאניה דפרסיה שהסתחררו סביבה מאז שהתפרסמו תמונותיה עם ראש מגולח בשנת 2007.

בשנת 2008 פורסם סיפור המכסה את האבחון שלה עם ההפרעה, ובכתבה דיווח פסיכיאטר מקליפורניה כי פעולותיה מצביעות על התנהגות של מאניה דפרסיה קלאסית, כולל היפראקטיביות, שיפוט לקוי ואימפולסיביות. ללא קשר להפרעה הנפשית הפרטנית ממנה סבלה ספירס, היא השיבה את יציבותה הנפשית לאחר טיפול מקצועי.

מרלין מונרו

שאלות רבות עדיין מקיפות את חייה ומותה של השחקנית, שעדיין לא נענו וצפויות להישאר כך. אך הסרט התיעודי משנת 2001, מרלין מונרו: הימים האחרונים, שופך מעט אור על השימוש שלה בסמים ובעיות בריאות הנפש מהן סבלה.

הרופא שלה מדווח בסרט על כך שידע שהיא סבלה מדיכאון חולני שהתבטא בבעיות רגשיות כולל תנודות משמעותיות במצבי הרוח. אך למרות הטיפול הנפשי והתרופתי אותו קיבלה, הבעיות הנפשיות מהן סבלה היו מכריעות מידי עד שהיא שמה קץ לחייה.

לינדה המילטון

בראיון שהעניקה בשנת 2004, השחקנית המפורסמת מהסרט שליחות קטלנית, גילתה כי היא חיה עם מאניה דפרסיה במשך למעלה מעשרים שנים. לבסוף היא אובחנה לאחר עשר שנים של התקפי מאניה "מבריקים להפליא" ושפל שהרגיש "כמו ליפול לביוב ולא להיות מסוגל לטפס החוצה, לא משנה מה".

המילטון החליטה לספר לציבור על מאבקה במחלה עשר שנים לאחר אבחונה, כשההפרעה הייתה בשליטה. היא סיפרה כי איכות חייה מדהימה יותר מכפי שאי פעם יכלה לדמיין בעשרים השנים של המאבק עם המחלה.

קתרין זיטה ג'ונס

שחקנית שאשפזה את עצמה במרכז בריאות הנפש בשנת 2011 לטיפול בהפרעת מאניה דפרסיה, שהתבטאה אצל בהתקפים ארוכים יותר של דיכאון והתקפים קצרים יותר של מאניה מתונה. היא סיפרה כי החליטה לפרסם את סיפורה בציבור, כדי לסייע לאחרים לצעוד קדימה ולקבל טיפול. לדבריה, אין צורך לסבול בשקט ואין שום בושה בפנייה לעזרה.

קורט קוביין

זמר ששם קץ לחייו בגיל 27, למרות הצלחת להקתו נירוונה. אחד משירי הלהקה נקרא 'ליתיום', שהוא תרופה לייצוב רוח המשמשת לטיפול במאניה דפרסיה. קוביין תרם תרומה גדולה למוסיקה, לאמנות ולתרבות, אך סיפורו מעיד על התוצאה הטראגית של חוסר טיפול בהפרעה.

שינייד אוקונור

כוכבת הפופ של שנות השמונים והתשעים, עם הדימוי המפורסם של ראשה המגולח, דנה בגלוי על המחלה הנפשית ממנה סבלה בתכנית של אופרה ווינפרי בשנת 2007. לדבריה, היא אובחנה עם מאניה דפרסיה בגיל 37, לאחר שניסתה להתאבד ביום הולדתה ה-33. כיום, בגיל 43, אוקונור מדווחת שהיא לוקחת תרופות נוגדות דיכאון ומייצבי מצבי רוח ומסבירה כי כל טיפול מוביל לשיפור כשאדם נמצא "בשממה" של הפרעה נפשית.

וינסנט ואן גוך

הצייר שסבל מעליות ומורדות מדהימות לאורך כל מאבקו עם מחלת הנפש מאניה דפרסיה. במהלך חייו, מחלתו לא הייתה ידועה באופן רשמי, אך כיום התסמינים ברורים לזיהוי. מבקר אמנות בוושינגטון פוסט כתב בשנת 1998 כי כשבריאותו ומצב רוחו היו בשיא, הוא צייר בביטחון ואנרגיה ברמה של עד זעם כמעט, אך כשהוא סבל מהתקפי דיכאון, הפחד כמעט שיתק אותו.

קארי פישר

שחקנית הידועה בעיקר בזכות תפקידה הנסיכה ליאה בטרילוגיית מלחמת הכוכבים, חוותה מערבולות נפשיות רבות בחייה. לאחר שנים של מאבק עם מאניה דפרסיה, היא אובחנה עם ההפרעה בגיל 28. פישר סיפרה ל-USA Today בשנת 2002 כי מצבה השתפר והיא שבה לחיים והתנהגות נורמאליים הודות לתרופה ליתיום שנקבעה על ידי הרופא שלה, אבל לא תמיד היה לה קל. היא כיסחה את שיערה, עשתה קעקועים רבים, רצתה להתגייר וחוותה תנודות ומורדות רגשיים רבים עד שקיבלה טיפול תרופתי הולם.

וירג'יניה וולף

יוצרת ספרות קודרת, שהטביע את עצמה לפני גיל 59. חוקרים רבים משוכנעים שהסופרת סבלה כפי הנראה ממאניה דפרסיה, ומאמר שפורסם בשנת 2004 דיווח כי השינויים במצב רוחה, שנעו בין דיכאון חמור להתרגשות של מאניה ופרקים של פסיכוזה, אותם חוותה וולף, היו מאובחנים כיום כמאניה דפרסיה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן