סיכונים בנטילת כדורי שינה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

סיכונים בנטילת כדורי שינהבין אם לבעיות שינה, ובין אם לבעיה נקודתית, כדורי שינה אינם משחק ואין להשתמש בהם בקלות ראש. אומנם הם נחשבים ליעילים מאוד, אך שימוש לא נכון או במינון מוגזם עלול להוביל לבעיות משמעותיות, ואפילו לתוצאות ההפוכות מאלו אשר אתם מנסים להשיג.

על כן, חשוב מאוד להכיר את הסיכונים הטמונים בשימוש בכדורי שינה, ולוודא היטב עם הרופא המטפל כי אתם משתמשים בהם באופן הראוי.

  1. 1. סבילות גבוהה לכדורי שינה

כאשר משתמשים בכדורי שינה באופן לא נכון, אחד הסיכונים הראשונים הינו פיתוח של סבילות ועמידות להשפעות הכדור. לכאורה, זה נשמע כאילו מדובר בעניין פשוט – "אז התפתחה סבילות, לא קרה שום דבר". אך האמת היא שהסיכון הזה הרבה יותר מורכב, מאחר וסבילות זו יכולה לבוא בתצורת צריכה מוגברת על מנת להגיע לכדי אותה השפעה.

הבעיה עם צריכה מוגברת בכדורי שינה, הוא השפעתם הכללית של רפיון. כך, מערכת הנשימה יכולה להפחית את פעולתה עד לכדי מצבים מסוכנים ואף מוות. הדבר מתרחש בשני מצבים: שימוש רב בכדורים בבת-אחת, או שימוש ממושך לאורך זמן. הטיפול בכדורי שינה מיועד לטווח הקצר, ולאחר כשבוע עד 10 ימים, יש להפסיק לרוב את הטיפול.

  1. 2. נהיגה תחת השפעת כדורי שינה

גם אם התפתחה סבילות גבוהה, וגם אם לא, נהיגה תחת השפעת כדורי שינה הינה דבר מסוכן ביותר. פעמים רבות אף אסור באופן מפורש. הסיבה היא שהשפעתם של כדורי שינה אינה תמיד מידית, וכאשר הם מתחילים להשפיע הם מטשטשים, מעמעמים, ופוגעים ביכולות קוגנטיביות שונות. שיקול הדעת עצמו נפגע, יכולת התגובה, ולעיתים גם הריכוז ויכולת הערות. שילוב זה הופך את הנהג לסכנה משמעותית על הכביש, הן לו והן לסביבה. ועל כן, כל נהיגה תחת השפעת כדורי שינה הינה סכנת חיים.

  1. 3. נפילה ומעידה

תחת השפעת כדורי שינה הגוף מגיע למצב רפיון. באחוזים ניתן לומר כי הסיכוי ליפול תחת השפעת כדורי שינה, על כל אדם בכל גיל, הינם פי ארבע מאשר במצב רגיל. האיזון נפגם, שיווי המשקל נפגם, יכולת התגובה נפגמת ולמעשה כלל היכולת הגופנית להגיב או להעריך את המצב נכונה – כל אלו אינם מתפקדים כראוי.

כמובן שבגילאים מבוגרים הסכנות משמעותיות יותר, במיוחד מאחר ונפילה עלולה להוביל לנזקים משמעותיים יותר, ומערכות הגוף גם כך נוטות לתפקד פחות טוב. עם כן, תחת השפעת כדורי שינה יש להימנע מהסתובבויות מיותרות, ולהיכנס למיטה לישון.

  1. 4. הפסקת השימוש בכדורי שינה

אדם אשר החל טיפול בכדורי שינה, לרוב מתקשה להפסיק. השפעתם של הכדורים יכולה לפתח תלות בהם, במיוחד כאשר השימוש הינו ממושך. לעיתים, השפעת הכדורים בשימוש בטווח ארוך עלולה להחמיר את המצב הראשוני של בעיות שינה, ולהביא לכדי מצבי אינסומניה חריפים.

על כן, הפסקת הטיפול בכדורי שינה חייב להיות במינון הולך ופוחת. התייעצו עם הרופא המטפל שלכם בנוגע לתהליך הנכון להפסקת הטיפול, במיוחד בטיפול הנפרש על פני תקופה ארוכה יחסית. עדיף שלא להפסיק בבת-אחת, מאחר ובאופן זה הפסקת הטיפול עלולה להיות קשה עם תסמינים מאוד לא נעימים.

  1. 5. התנהגות קיצונית ותופעות לוואי

אומנם במהלך שינה רגילה אנשים נוטים להתנהג מוזר, לעיתים לדבר, ואפילו לבצע פעולות בסיסיות ללא זיכרון לכך, אך תחת השפעת כדורי שינה תופעות לוואי דומות יכולת להתרחש ביתר שאת. כך למשל, תחת השפעת כדורים מסוימים ישנו סיכוי להליכה מתוך שינה, אמנזיה, איבוד התמצאות או זיכרון לטווח קצר, וכן התנהגות קיצונית ולא אופיינית. אם אחת מהתנהגויות או תופעות אלו מתרחשות תחת השפעת כדורי שינה, יש לפנות מיד לרופא המטפל להתייעצות בנוגע להמשך הטיפול.

  1. 6. סרטן וסיכון למוות

מחקר שהתפרסם בשנת 2016 חושף כי השימוש בכדורי שינה מגביר את הסיכויים לסרטן או מוות, מאשר באנשים אשר לא נוטלים כדורי שינה. אומנם מחקר זה הינו ראשוני, ולא הרבה מחקרים בתחום עדיין מספקים הוכחות להשפעה השלילית של כדורי שינה בנושאים אלו, אך עדיין יש בכך מספיק על מנת לעצור ולחשוב האם כדורי שינה הם הפתרון הנכון והיעיל ביותר למצב הספציפי שלכם. בכל מקרה, עדיף להימנע משימוש בתרופות שלא לצורך, במיוחד אם ישנם פתרונות אחרים יעילים לא פחות ובריאים יותר.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן