ויטמין D ודיכאון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ויטמין Dמחקרים על ויטמין D, המכונה אף "ויטמין השמש", ממשיכים להרשים בחיוניות החשיפה המתאימה לשמש כשיטה אידיאלית להשגת מלוא הפוטנציאל מרמות הוויטמין D בגוף.

ויטמין זה מבשר הורמון סטרואידים, ובמקור נחשב כחיוני למינרליזציה של עצמות ושיניים באמצעות השמירה על יחס נכון בין זרחן לסידן. אך לאורך השנים, מחקרים גילו קשר בין רמות נמוכות של ויטמין D לבין מצבים בריאותיים אחרים, כולל דיכאון.

שמש חורפית אידיאלית להשגת ויטמין D, ונושאת יתרונות בריאותיים העולים פי כמה על צריכת מוצרים מלאכותיים.

למרבה המזל, שמש היא מצרך המצוי בארץ בשפע, בניגוד לארצות צפוניות קרות, וישיבה יומית בשמש חורפית למשך עשרים דקות, מחוללת פלאים לבריאות הגוף. בקיץ ההמלצות הן להיחשף לשמש בשעות הבוקר המוקדמות למשך עשר דקות עד רבע שעה.

ויטמין D למצבים נפשיים

סקירת מחקרים שפורסמה בשנת 2013 בעיתון הרפואה של ניו אינגלנד, מעידה על קשר בין מחסור בוויטמין D לבין דיכאון. יש לציין כי חוקרים קנדיים ערכו ביקורת על 14 מחקרים, המורכבים מסך כולל של 31,424 משתתפים, ומצאו מתאם חזק בין השניים. ככל שרמות הוויטמין D יורדות, כך גובר הסיכוי לדיכאון.

סקירת המחקרים מעלה את הסברה לפיה חשיפה לשמש משפרת את מצב הרוח. כמובן שלמרות שידוע שהשמש מגבירה את רמות הוויטמין D בגוף, אין די בכך על מנת להוכיח כי רמות גבוהות של הוויטמין הן האחראיות על שיפור מצב הרוח, והשאלה הגדולה שעדיין נותרה פתוחה היא שאלת הסיבתיות.

נתונים חשובים לגבי ויטמין D

הפקת מלוא היתרונות הקשורים לוויטמין D מתאפשרת עם הבנת הנתונים הבאים:

תכונות הריפוי של אור שמש טבעית אינן מתאפשרות בחדירה דרך זכוכית

זה נכון. ישיבה בתוך הבית או במכונית אינה קוצרת את היתרונות של ישיבה בחוץ במקום שטוף שמש. על מנת להשיג את היתרונות הבריאותיים יש לצאת החוצה.

גוון עור

אנשים בעלי גוון עור כהה זקוקים לזמן חשיפה לשמש גבוה ב-25 פעמים מזמן החשיפה לו זקוק אדם בעל עור בהיר, על מנת לייצר את אותה הכמות של ויטמין D.

הגוף אינו מסוגל לספוג סידן ללא מספיק ויטמין D. אדם יכול לקחת שפע סידן, אך לא יפיק ממנו כל תועלת אלא אם כן הוא צורך גם ויטמין D.

הכליות והכבד מפעילים ויטמין D

לאחר מחלת כליות או במצב של כבד פגום, נפגמת יכולת הגוף להפעיל ויטמין D בעת הצורך.

החדשות הרעות לגבי מחסור בוויטמין D ודיכאון

מסנני קרינה חזקים או חלשים מונעים מהגוף לייצר ויטמין D כמעט במאת האחוזים. לכן קיימת תיאוריה לפיה אנשים כיום מדוכאים יותר, היות וכולם משתמשים בקרם הגנה, ואינם נוטלים תוספי ויטמין D.

זה כמובן משהו שהציבור לעולם לא ישמע מתעשיית קרם ההגנה, היות ונתון זה משפיע על השורה התחתונה שלהם. אך העובדה הברורה והחד משמעית היא שהגוף זקוק לאור השמש ללא מסנני קרינה על מנת לייצר ויטמין D.

צריכה קבועה של ויטמין D היא שיטה פשוטה המשנה את החיים, ומחקרים חדשים רבים מתבוננים על החיבור המסקרן בין צריכת הוויטמין לבין הפגת תסמיני דיכאון. עדיין יש צורך בהשלמת המחקרים ובביצוע מחקרים נוספים, אך בינתיים אין להתעלם מהיתרונות הפוטנציאליים של ויטמין D לדיכאון.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן