ואבן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

ואבןהחומר הפעיל אשר נמצא בואבן (Diazepam) בישראל הוא Oxazepam. אוקסאזפאם הוא בן למשפחת כדורי הרגעה הנקראים בנזודיאזפינים. הוא נמכר בארצות הברית תחת שם המותג Serax ובקנדה תחת שם המותג Ox-Pam.

הוא ניתן לטיפול למניעת מתח וחרדה. כמו כן הוא משמש בכדי להרגיע חולים הסובלים מסימפטומים של גמילה מאלכוהול. לפעמים משתמשים בואבן גם במקרים של התקפי אפילפסיה.

פעילות הואבן מאיטה תפקודי מוח מסוימים על ידי חסימת כימיקלים (קולטני GABA) המעבירים מסרים בין תאי העצב במוח. בכדי להבטיח שימוש בטוח ויעיל של התרופה, החולים צריכים להיות מודעים לכך שואבן עלול ליצור תלות נפשית ופיזית, ולכן יש להתייעץ עם הרופא לפני כל שינוי במינון או הורדת התרופה באופן פתאומי.

מינון התרופה ואופן הנטילה

מינון ההתחלתי האופייני למבוגרים נע בין 5-15 מ"ג ליום. לפעמים, במקרה הצורך, יגדיל הרופא את המינון, עד ל 80 מ"ג הנחשב למינון המקסימלי הקבוע ליום. בדרך כלל, המינון יחולק לפעמיים ביום, כאשר הוא נלקח דרך הפה, בטבליות או כמוסות. התרופה נלקחת עם האוכל, למרו שעלולות להופיע תופעות לוואי במערכת העיכול.

ואבן אינו מאושר על ידי ה FDA לטיפול בילדים מתחת לגיל שש. אך, עם זאת, לעתים קרובות בפרקטיקה הקלינית, התרופה תשמש לטיפול בילדים תחת פיקוח צמוד של הרופא. המינון ההתחלתי האופייני לילדים בגילאי שנתיים עד 16 שנים הוא 5 מ"ג. הרופא עשוי להגדיל את המינון במידת הצורך, אך עד 40 מ"ג ליום. בכל מקרה של טיפול בילדים, יש לחשוב טוב על עלות התועלת של הטיפול.

אזהרות

בלקיחת ואבן, יש להישאר בפיקוח צמוד של הרופא המטפל על מנת לוודא כי לא מופיעות תופעות לוואי מסוכנות. ניטור המטופל חשוב במיוחד במקרים בהם התרופה נלקחת במשך פרק זמן ארוך. תרופה זו לא יכולה להיות מופסקת באופן פתאומי, במיוחד כאשר היא מלקחת במינונים גבוהים, אלא המינון חייב לרדת בהדרגה עד למצב של הפסקה, מחשש לאפקד ריבאונד. תופעת לוואי זו דווחה במספר מקרים בהם אחדים מהחולים חוו תסמיני גמילה כאשר התרופה הופסקה באופן פתאומי, בסיפטומים שכללו בחילות, הקאות, כאבי שרירים, ועצבנות יוצאת דופן.

ואבן גם צריך להינתן בזהירות לחולים קשישים, ולאנשים עם היסטוריה רפואית של מחלת כבד או מחלת כליות, שימוש בסמים או בעיות נשימה. כמו כן, נשים בהריון או מניקות לא צריכות לקחת ואבן בגלל הסיכון למומים מולדים אצל התינוק.

יש להודיע ולדווח לרופא גם במקרים בהם החולה סובל מגלאוקומה, דיכאון, אלרגיות (כולל אלרגיה למזון, צבעים או חומרים משמרים) ובעל היסטוריה של שימוש בסמים או אלכוהול. יש להיזהר בשילוב ואבן עם אלכוהול או תרופות אחרות שמדכא פעילות של מערכת העצבים המרכזית. לכן, יש לרשום ואבן רק לאחר ראיון קליני ואבחון מדויק לאחר היכרות עם המטופל.

תופעות לוואי

תופעות לוואי הינן נדירות יחסית אך משמעותיות וקיצוניות. בדרך כלל אין לרופא שום דרך לדעת האם יהיו תופעות לוואי או באיזו חומרה הם יופיעו. ועל כן, יש להיות במעקב צמוד בכדי לעקוב אחר התפתחותן אם בכלל. תופעות הלוואי עלולות לכלול חרדה, דיכאון נפשי, אובדן זיכרון, בלבול. כמו כן, עלולות להופיע הזיות, פרכוסים, לחץ דם נמוך באופן חריג, קשיי שינה, חולשת שרירים, ושינויים בהתנהגות.

תופעות לוואי פחות קשות אך יותר נפוצות כוללות: קושי בדיבור, סחרחורת, סרבול, וישנוניות. תופעות לוואי פחות נפוצות אך לא חמורות במיוחד כוללות יובש בפה, חולשה כללית, כאבי ראש, כאב בטן קלים, עצירות, שלשול, בחילות והקאות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן