דיכאון בגיל הרך

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דיכאון בילדיםהורים לתינוקות מופנמים ושקטים, עוסקים בניחושים רבים על הסיבות העלולות להטריד את התינוק, להשפיע על בררנותו באוכל וסירובו למגעים חברתיים ומשפחתיים, והשפעת היבטים אלו על התפתחותו התקינה.

הם יודעים שכשהתינוק בוכה, הוא עשוי להיות רעב או עייף. אך דיכאון אינו סיבה סבירה העולה על דעתם. כל הורה יודע שיש להגן על תינוקות מפני סיכונים ברורים, אך רבים מהם מופתעים לגלות שגם תינוקות עשויים לסבול מדיכאון.

הבנת דיכאון בגיל הרך

מומחים בחקר הילד סבורים שתינוקות יכולים לסבול מדיכאון, וזוהי אינה תופעה נפוצה או חמורה. הסטטיסטיקות מצביעות על אחד מתוך ארבעים תינוקות הסובלים מתסמיני דיכאון, כך שזוהי תופעה אפשרית בהחלט.

למרות שהתופעה אינה נפוצה, קיימים שני סימנים המעידים על דיכאון בגיל הרך. ראשית, תינוקות מדוכאים אינם מפגינים רגש רב, ושנית, הם מתקשים באכילה או שינה, ועלולים לסבול מעצבנות. מצבים אלו עשויים להשפיע על התפתחותם התקינה.

גורמים לדיכאון בגיל הרך

תינוקות עלולים לסבול מדיכאון בסביבות שונות, גם בסביבות אוהבות ביותר, מטפחות וממוקדות במעקב אחר התפתחותם.

מחקרים רבים אישרו שגנטיקה ושיבושים בכימיה של המוח משמעותיים לבריאותם הנפשית של תינוקות וילדים בגיל הרך, אך רופאים מדגישים כי גם לבריאות הנפש של ההורים או המטפלים יש השפעה מכרעת.

הסיכון של תינוק לסבול מדיכאון או מהפרעת התנהגות או חרדה, גבוה פי שלוש יותר אם יש לו הורה מדוכא, בהשוואה לתינוקות להורים בריאים. אך ללא קשר לגורם, דיכאון בקרב תינוקות ניתן לטיפול היות וילדים בגיל הרך בדרך כלל גמישים ביותר בתהליך התפתחותם. התערבות מוקדמת יכולה לשפר באופן משמעותי את חיי הרגש במשפחה.

התמודדות עם דיכאון בגיל הרך

החדשות הטובות הן שטיפול בדיכאון בגיל הרך ניתן לטיפול פשוט יחסית. כשהורים חושדים שהתינוק מדוכא, עליהם להתייעץ עם רופא הילדים ולקבל הפניה למטפל בבריאות הנפש. אמנם תינוק בן עשרה חודשים אינו יכול לשבת על הספה ולקבל טיפול פסיכותרפיה, אך הורים יכולים לעבוד עם מטפלים משפחתיים על מנת להבין את מצבו הנפשי של הילד, ולמצוא את הכלים והגישות להפוך להורים קשובים וטובים יותר. הבריאות הנפשית והרגשית של הילד חשובה להתפתחותו התקינה, בדיוק כמו בריאותו הגופנית.

בהתאם לנסיבות, ואם האם סובלת מדיכאון לאחר לידה, עליה לקבל טיפול נפשי בעצמה, כך שתוכל לבלות יותר זמן עם התינוק. ברוב המקרים, זהו פתרון מציאותי לחלוטין המאפשר התמודדות יעילה עם המצב. הימנעות מטיפול בדיכאון של התינוק יוביל לדיכאון לטווח הארוך, מה שעלול לשבש את התפתחותו הנפשית והקוגניטיבית.

תינוק זקוק להוריו, ובמיוחד לאימו, מבחינה גופנית ורגשית, כך שיוכל להתפתח, לגדול ולהפוך לאדם בריא מבחינה פסיכולוגית. ככל שהתינוק בטוח, מטופל היטב ונתמך בסביבה פסיכולוגית יציבה, כך ייטב לו.

תמיד יהיו מאבקים וקשיים עימם הוא יאלץ להתמודד במהלך המעבר מהינקות לבגרות, כגון צמיחת שיניים, גמילה מחיתולים, וקשיים שונים בהם הוא נתקל במהלך התפתחותו. אך אלו הם אתגרים נורמליים, ונוכחות זמינה של ההורים משפרת את התחושה הרגשית של התינוק ומגבירה את האושר שלו. אין להתעלם מהאותות הראשונים של הדיכאון אצל התינוק. יש להתייחס אליהם ברצינות ולקבל את הסיוע המקצועי המתאים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן